Spadki i testamenty

Stwierdzenie nabycia spadku

Procedura stwierdzenia nabycia spadku nie jest szczególnie trudna w sytuacji gdy wszyscy spadkobiercy mogą się stawić w jednym dniu do notariusza i nikt nie rości sobie prawa do całości masy spadkowej. Gorzej, gdy część spadkobierców mieszka za granicą i nie ma możliwości przyjechać w tym samym terminie. Emigracja zarobkowa znacznej części naszego społeczeństwa sprawia, że ten problem jest coraz częściej spotykany. Najczęściej osoba, która została w Polsce i jest jednym ze spadkobierców ma wtedy same problemy – począwszy od administracyjnych (płacenie podatków od nieruchomości wchodzącej w skład masy spadkowej) po rodzinne (bo wszyscy pozostali spadkobiercy mają swoje pretensje). Sytuacja nie jest jednak bez wyjścia – należy wtedy złożyć do sądu wniosek o stwierdzenie nabycia spadku – nawet jeśli nie ma cienia szansy na to, że pozostali spadkobiercy stawią się w sądzie. Nasza kancelaria, dzięki dużemu doświadczeniu, wie jak sprawnie przeprowadzić postępowanie o stwierdzenie nabycia spadku w takiej sytuacji. Prowadzimy również sprawy z testamentu własnoręcznego lub ustnego, sprawy o dział spadku i o zachowek.

Dział spadku

Kolejnym krokiem po stwierdzeniu nabycia spadku jest dział spadku. Można dokonać działu spadku w drodze polubownej – na podstawie umowy. Niestety często, aby podzielić spadek trzeba się udać do sądu. Jest to zdecydowanie trudniejszy etap sprawy spadkowej, zwłaszcza gdy spadkobiercy są skłóceni. Zaliczanie darowizn, obliczanie wartości masy spadkowej czy wniosek o przyznanie rzeczy na współwłasność to tylko jedne z wielu czynników nad którymi trzeba czuwać w trakcie postępowania o dział spadku.  Nasza kancelaria pomoże Ci przejść przez tę procedurę.

Sprzedaż udziałów spadkowych

Podobnie jak w przypadku zniesienia współwłasności nieruchomości, cała procedura spadkowa może okazać się zbyt wyczerpująca emocjonalnie i finansowo. Warto wtedy rozważyć sprzedaż udziałów spadkowych, zwłaszcza jeśli Twój udział w masie spadkowej jest niewielki, a konfrontacja z pozostałymi spadkobiercami będzie kosztować Cię wiele nerwów. Wystaw ogłoszenie na portalach typu OLX albo zgłoś się do naszej kancelarii. Pomożemy Ci oszacować wartość Twojego udziału spadkowego oraz znaleźć potencjalnego nabywcę.

Potrzebujesz pomocy?

Zapraszamy do kontaktu drogą telefoniczną, za pośrednictwem poczty e-mail lub poprzez formularz kontaktowy dostępny na stronie.