Nieruchomości i podziały majątków

Rynek nieruchomości nas fascynuje. W Polsce mamy duże rozdrobnienie własności nieruchomości oraz głęboko zakorzenioną potrzebę bycia właścicielem swojego domu. Jesteśmy przekonani, że te dwie cechy, przy odpowiednim wsparciu fachowej wiedzy, poprowadzą nasze społeczeństwo na wyższe poziomy rozwoju gospodarczego. Dlatego chętnie służymy pomocą przy każdej sprawie dotyczącej nieruchomości.

Sądowy podział współwłasności

Jesteś współwłaścicielką/em nieruchomości i nie wiesz co z tym zrobić? Przede wszystkim warto znać swoje prawa. Nawet jeśli Twój udział w nieruchomości jest niewielki, masz prawo pobierać pożytki (użytkować nieruchomość, pobierać czynsz itp.) – oczywiście stosownie do wysokości udziału. Nie ma żadnych pożytków z nieruchomości, albo co gorsza są same koszty? Warto wtedy rozważyć podział współwłasności. Możesz to zrobić polubownie lub sądowo. Możesz wykupić udziały od pozostałych współwłaścicieli lub sprzedać im (lub jakiejkolwiek innej osobie zainteresowanej) swój udział. Możesz też złożyć wniosek do sądu o podział współwłasności. Wtedy Sąd albo podzieli nieruchomość na mniejsze części (działki, lokale itp), albo zarządzi, że nieruchomość przypadnie na własność określonemu współwłaścicielowi, który będzie miał obowiązek spłacenia pozostałych. Podpowiemy Ci, które rozwiązanie jest dla Ciebie najbardziej optymalne, rozpoczniemy negocjacje z pozostałymi współwłaścicielami a jeśli to nie przyniesie satysfakcjonującego rezultatu, przeprowadzimy Cię przez postępowanie o zniesienie współwłasności.

Sprzedaż udziałów w nieruchomości

Czasem sytuacja jest patowa. Nie stać Cię na prowadzenie sprawy o zniesienie współwłasności lub Twój udział jest tak mały, że jego wartość nie dochodzi nawet do połowy kosztów sądowych (opłaty od wniosku i zaliczki na opinię biegłego). Możemy złożyć wniosek o zwolnienie Cię od kosztów sądowych, jeśli Twoja sytuacja finansowa jest zła. Jeśli nie ma podstaw, aby sąd zwolnił Cię od kosztów, ale i tak po podziale nie zyskasz więcej niż wyłożysz- warto rozważyć opcję sprzedaży udziałów w nieruchomości. Czy tak można? Owszem. Trzeba tylko znaleźć kupca. Kto by to chciał kupić? Wbrew pozorom istnieje całkiem spora grupa inwestorów, którzy dysponują odpowiednim zapleczem finansowym aby zainwestować czas i kapitał w zakupiony od Ciebie udział. Zamieść ogłoszenie na portalu typu OLX lub Otodom i sprawdź jaki będzie odzew. Możesz też skorzystać z naszej pomocy – oszacujemy wartość Twojego udziału, pomożemy znaleźć kupca, załatwimy wszelkie formalności do aktu notarialnego (wypisy i wyrysy z rejestru gruntów oraz odpowiednie zaświadczenia) oraz po sprzedaży (zgłoszenie sprzedaży do urzędu gminy i do urzędu skarbowego).

A co jeśli Twoja sytuacja prawna jest tak zagmatwana, że nikt nie wie jaki jest Twój udział w nieruchomości i czy w ogóle go masz? Co jeśli w księdze wieczystej widnieje jeszcze sąsiad Twojego dziadka, który sprzedał Twojemu dziadkowi nieruchomość, ale nikt nie ma na to dowodu? Tym bardziej potrzebujesz naszej pomocy. Bez specjalistycznej wiedzy nie będziesz w stanie ocenić czy lepiej zrobić wniosek o stwierdzenie zasiedzenia nieruchomości czy o uzgodnienie treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym.

Licytacje nieruchomości

Masz trochę oszczędności, które chcesz zainwestować. Słyszałaś/eś o fliperach, którzy zarabiają na kupowaniu nieruchomości na licytacjach komorniczych, następnie remontują je i sprzedają z zyskiem lub wynajmują. Chciałabyś/ chciałbyś spróbować, ale boisz się? Nasza kancelaria pomoże Ci przejść przez tę procedurę. Pomożemy Ci znaleźć odpowiednią nieruchomość, będziemy reprezentować Cię w trakcie licytacji, a także pomożemy dopełnić wszelkich formalności po jej wygraniu.

Potrzebujesz pomocy?

Zapraszamy do kontaktu drogą telefoniczną, za pośrednictwem poczty e-mail lub poprzez formularz kontaktowy dostępny na stronie.