Odszkodowanie
Home » Odszkodowanie
Stłuczka i nie wiesz co robić?
W pierwszej kolejności zrób dobre zdjęcia uszkodzeń swojego pojazdu i (jeśli to możliwe) pojazdów innych uczestników zdarzenia. Najlepiej nagraj krótki filmik, ale pamiętaj, żeby nie naruszać prywatności osób uczestniczących w stłuczce- nie nagrywaj twarzy, chyba że otrzymasz wyraźną zgodę.
Czy musisz wzywać Policję?
Obecność Policji nie zawsze jest konieczna. Kiedy bezwzględnie należy wezwać Policję?
Kiedy nikt nie przyznaje się do winy. Co jeśli Policja stwierdzi, że to Ty jesteś winna/y? Jeśli jesteś pewna/ pewien, że to nie była Twoja wina, możesz odmówić przyjęcia mandatu. Wtedy Policja złoży do sądu wniosek o ukaranie Ciebie jak sprawcy zdarzenia. Brzmi to groźnie, ale pamiętaj, że w sądzie masz więcej czasu i możliwości, żeby się obronić. Zabezpiecz tylko dowody (zdjęcia i filmy, monitoring miejski lub z pobliskich budynków) lub wskaż świadków zdarzenia (pasażer Twojego samochodu, przechodzień). Jeśli w pobliżu nie było nikogo, ani nie było żadnego monitoringu, pamiętaj, że biegły do spraw rekonstrukcji wypadków jest w stanie odtworzyć przebieg zdarzenia na podstawie uszkodzeń obu pojazdów i śladów na jezdni. Dlatego rób jak najwięcej zdjęć.
Policji nie trzeba wzywać jeśli sprawca stłuczki przyznaje się do winy. Poproś go o napisanie oświadczenia, w którym poda swoje dane (imię, nazwisko, adres zamieszkania, PESEL) dane pojazdu którym kierował (marka, numer rejestracyjny), numer jego polisy ubezpieczenia OC, dane Twojego pojazdu oraz opisze krótko na czym polegała jego wina (np. “wymusiłem pierwszeństwo”) i co uległo uszkodzeniu w jego i w Twoim pojeździe. Może też narysować jak wyglądało zdarzenie. Zweryfikuj też jego dowód osobisty lub inny dokument ze zdjęciem, żeby mieć pewność, że wpisał prawidłowe dane.
Jeśli sprawca zdarzenia nie pamięta numeru polisy, bo nie ma jej przy sobie- zawsze możesz sprawdzić w jakim towarzystwie ubezpieczeniowym jest ubezpieczony dany pojazd na stronie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Musisz wpisać jedynie numer rejestracyjny pojazdu i datę stłuczki.
Co jeśli sprawca stłuczki ucieka z miejsca zdarzenia?
Po pierwsze- zdjęcia! Spróbuj uchwycić numer rejestracyjny pojazdu. Jeśli nie zdążyłaś/ eś zrobić zdjęcia, ale zapamiętałaś/ eś numer rejestracyjny koniecznie go zapisz- na kartce bądź w wiadomości sms do kogoś bliskiego.
Po drugie wezwij Policję- nawet jeśli nie zapamiętałaś/ eś numeru rejestracyjnego pojazdu Policja może pomóc Ci odnaleźć sprawcę jeśli podasz im opis samochodu- markę, kolor itp.
Po trzecie- rozejrzyj się czy w pobliżu nie ma monitoringu- szczególnie na trasie z miejsca, z którego nadjeżdżał sprawca. Na przejazdach kolejowych, stacjach benzynowych, skrzyżowaniach świetlnych często są monitoringi. Coraz więcej osób montuje również monitoring na swoich domach lub w firmach. Nie ważne, że nie będzie widać miejsca stłuczki- ważne żeby rozpoznać auto sprawcy i ustalić jego numery rejestracyjne.
Zaniżone odszkodowanie OC
Zgłosiłaś/ eś szkodę ubezpieczycielowi OC sprawcy i dostałaś/ eś kalkulację kosztów naprawy. Nie wiesz, czy kalkulacja jest poprawna i czy uwzględnia wszystkie koszty. Możesz przesłać kosztorys do swojego mechanika i zapytać czy jest w stanie naprawić Twoje auto za wskazaną kwotę. Taka weryfikacja na pewno jest lepsza niż żadna, ale i tak nie daje nie daje Ci gwarancji, że Twoja szkoda zostanie w pełni zrekompensowana. W czym problem? W tym, że Twój mechanik może szacować koszty naprawy na podstawie najtańszych zamienników uszkodzonych części Twojego auta. A przed stłuczką w Twoim samochodzie wszystkie elementy były częściami oryginalnymi danej marki pojazdu. Możesz naprawić w ten sposób swoje auto i nadal nim jeździć, ale przy sprzedaży przekonasz się jaką stratę poniosłaś/ eś
Ważne! Nie musisz odmawiać przyjęcia kwoty odszkodowania, którą proponuje Ci ubezpieczyciel. Nawet po otrzymaniu odszkodowania od ubezpieczyciela możesz zweryfikować kosztorys naprawy samochodu i dochodzić dodatkowego odszkodowania. Nie jest istotne to czy naprawiłaś/eś samochód czy nie, czy nadal posiadasz to auto, czy może już je sprzedałaś/ eś
Prześlij nam kalkulację naprawy, którą otrzymałeś od ubezpieczyciela, a my ocenimy jak bardzo zostało zaniżone Twoje odszkodowanie.
Zaniżone odszkodowanie AC
Dostałaś/ eś odszkodowanie z własnego ubezpieczenia AutoCasco, ale nie masz pewności czy ubezpieczyciel wypłacił Ci wszystko, co Ci się należy zgodnie z umową. Prześlij nam swoją polisę AC oraz kalkulację kosztów naprawy a my ocenimy czy Twoja ubezpieczalnia wywiązała się z umowy. Niestety częstą praktyką Towarzystw Ubezpieczeniowych jest takie konstruowanie Ogólnych Warunków Ubezpieczenia, abyś nie był/a w stanie samemu zweryfikować wyliczeń przedstawionych w kalkulacji kosztów naprawy. Udziały własne w szkodzie (tak zwane franszyzy integralne bądź redukcyjne), wysokość amortyzacji, zamienniki lub części oryginalne, koszty roboczogodziny to tylko kilka z wielu czynników, które wpływają na wysokość odszkodowania. Nasza Kancelaria, dzięki ponad 10-cio letniemu doświadczeniu w sporach z ubezpieczalniami jest w stanie sprawnie i szybko ocenić, czy otrzymana przez Ciebie kwota ubezpieczenia jest zaniżona czy nie.
Odmowa wypłaty odszkodowania
Ubezpieczyciel z jakiś względów odmówił Ci wypłaty odszkodowania? Sprawca nie potwierdził okoliczności zdarzenia albo nadal toczy się postępowanie karne? Towarzystwa ubezpieczeniowe znajdą wiele powodów, żeby odmówić Ci wypłaty odszkodowania lub żeby przesunąć moment wypłaty chociażby tylko na kolejny miesiąc. Pamiętaj, że każdą decyzję odmowną możesz bez zobowiązań zweryfikować w naszej Kancelarii. Nie narazimy Cię na koszty, jeśli nie będziemy widzieć szansy na wygraną.
Potrzebujesz pomocy?
Zapraszamy do kontaktu drogą telefoniczną, za pośrednictwem poczty e-mail lub poprzez formularz kontaktowy dostępny na stronie.